Küldetésünk, hogy részt vegyen a szervezet egy szolidáris társadalom kialakításában, ahol "házhoz" érkezik a segítség és mindenki felelősséget vállal egy élhetőbb környezet és biztonságos együttélés megteremtésében.
Önkéntes Program továbbfejlesztése:
A Hefop/2004/ 2.2. projekt keretében az alábbi képzéseket valósította meg az egyesület: szomszédsági- és kapu önkéntesek képzése, önkéntes koordinátorok- és szomszédsági önkéntes koordinátorok képzése.
Szomszédsági önkéntesek:
Szomszédsági önkéntes program együttműködésben a Csapókerti Közösségi Házzal, melynek célja, hogy a csapókerti lakosok igényeinek kielégítésével hozzájáruljon egy egészséges és emberléptékű környezet kialakításához, a társadalmi szolidaritás erősítéséhez a Csapókertben, ahol a szomszédsági kapcsolatok jól működnek és mindenki megtalálja a számára szükséges szociális, kulturális és közösségi szolgáltatásokat, vonzó és érdekes szabadidős programokat.
A szomszédsági viszony az ismétlődő találkozásokon alapuló érintkezést és szoros személyes kapcsolatot jelenti.
A "szomszédság" eszménye megerősítésre szorul, különösen azokon a területeken, ahol majdnem teljesen elenyésztek a társadalmi kapcsolatok, cél a visszatérés a "közösség" fontosságának hangsúlyozásához. A helyi életkörülmények javítását célzó erőfeszítések nem mindig a professzionális közösségfejlesztés eredményei.
Önkénteseink:
Az egyesület 2006. januárjában indította a "Munkanélküliek reintegrációja önkéntesek bevonásával" Hefop /2004/ 2.2. projektjét.
A program célja:
- Pályakezdő fiatalok és tartósan munkanélküli nők foglalkoztatásának elősegítése
-
Önkéntesek verbuválása:
- Szomszédsági önkéntesek
- Kapu önkéntesek
-
Képzések tartása:
- Tíz fő egyetemi hallgató felkészítése 6 órában az Önkéntes Központ irodai tevékenységének ellátására.
- Terepgyakorlat a szomszédsági önkéntesek számára már működő önkénteseknél.
- Önkéntes koordinátorképzés: felhasználó intézmények, szervezetek által delegált koordinátorok képzése, annak érdekében, hogy alkalmassá váljanak önkéntesek fogadására.
- Szomszédsági önkéntesek képzése: 36 órás tréning, mely tartalmaz készségfejlesztési elemeket, felkészítést közösségi munka végzésére, állásközvetítési technikákra.
- Munkanélküli önkéntesek képzése Kapu Program alapján: két alkalommal 40 órás képzés, mely során alkalmassá válnak alapszintű egyéni gondozásra.
- Előadások az önkéntesek számára, szociális, egészségügyi ellátások körében és álláskereső tréning.
- Tájékoztató előadások a megye régióközpontjaiban, a projekt és az Önkéntes Központ céljának, tevékenységének megismertetése érdekében.
-
Önkéntes Központ létesítése megyénkben:
- Önkéntes Központ kialakítása, technikai felszerelése, arculatkialakítás (szóróanyagok, hirdetések, web-lap létrehozása).
- Részmunkaidős dolgozó felvétele, tanácsadó szolgáltatások beindítása, önkéntes egyetemi hallgatók bevonása a működtetésbe, önkéntesek verbuválása, közvetítése felhasználó intézmények, szervezetek felé, önkéntesek évi ünnepsége.
- Önkéntes konferencia szervezése, az önkéntes tevékenység széles körű megismertetése és az intézmények és önkormányzatok motiválása érdekében, az Önkéntes Központ megnyitása. Az önkéntes tevékenység népszerűsítése, nyilvánosság biztosítása (névjegykártyák, utcai táblák a szomszédsági önkénteseknek, szomszédsági napok rendezése, média meghívók, szórólapok terjesztése).
Együttműködés az egyéb partnerekkel:
- Hajdú-Bihar Megyei Munkaügyi Központ - az önkéntes program népszerűsítése, munkanélküliek delegálása a programba, támogatás a foglalkoztatáspolitikai tanácsadás megszervezésében,
- Hajdú-Bihar Megyei Önkormányzat - hosszú távú együttműködés kialakítása az Önkéntes Központ további működése érdekében, közvetítés a megyei fenntartású intézmények és az Önkéntes Központ között,
- Debreceni Egyetem Szociológia Tanszék - szociális munkás és szociálpolitikus hallgatók delegálása az Önkéntes Központ működtetéséhez,
- Önkéntes Központ Alapítvány - szakmai konzultáció, segítségnyújtás az Önkéntes Központ kialakításához, folyamatos kapcsolattartás,
-
Utánkövetés:
- Szomszédsági önkéntesek utánkövetése: havonta esetmegbeszélés, kéthavonta szupervízió, a koordinátorok háromhavonta jelentést írnak az önkéntesek eredményeiről, utánkövetéses vizsgálat kérdőív módszerrel
- Kapu program önkénteseinek utánkövetéses vizsgálata interjú módszerrel
Önkéntesek
Pim Huesken